Ks. Adam Szabunia – wikary i proboszcz widzki 1940-1941 r.

Ks. Adam Szabunia w 1940 r. zostaje przeniesiony do parafii Narodzenia NMP w Widzach w powiecie brasławskim. 24 grudnia 1940 r. mianowany proboszczem. W Widzach ks. Adam Szabunia pracuje w trudnych latach okupacji – jak tu się mawiało: „za pierwszych bolszewików” – i początku okupacji niemieckiej. Mój tatuś wspominał pierwszą wizytę duszpasterską tego kapłana w parafii. Zima 1941 r. była ostra, mróz tęgi, śnieg głęboki. Wobec dużych odległości kapłan wyjeżdżał na cały tydzień. Tatuś pojechał do Widz po księdza. Gdy wszedł na plebanię, musiał poczekać, gdyż ksiądz odprawiał Mszę św. Po Mszy św. m lody ksiądz na śniadanie w pospiechu pochlubał zacierki. Po tak skromnym posiłku wyruszyli saniami w ponad dziesięciokilometrową drogę. W czasie wojny ludzie nie mieli za wiele pieniędzy. Na ofiarę dawali różnego rodzaju produkty i płody ziemi. Jeździli po zaściankach i wsiach przez tydzień. Okoliczna ludność była dość zamożna. Zachęcona, nie żałowała ofiar. Gdy wracali do Widz po tygodniu, troje sań wiozło dary dla parafii.
W Widzach ks. Adam pracuje rok. W listopadzie 1941 r. abp Romuald Jałbrzykowski powierza mu sąsiednią parafię Matki Bożej Miłosierdzia w Puszkach.


Na podstawie książki Zenobii Janiny Alejun pt. „Syn Ziemi Wileńskiej ks. Adam Szabunia (1912-1981)”, Kętrzyn – Olsztyn 2010

Byłem na pogrzebie ks, Szabuni, spoczywa w Olsztynie na ul, Poprzecznej. Mimo upływu lat pamiętam z pożegnania piękne słowa pana Krauze „niech te drzewa szumiące przypominają ci ziemię wileńską o której polskość razem walczyliśmy”.
Sławomir Kałwianiec
slawomir.kalwianiec@gmail.com

Reklamy

Jeden komentarz na temat “Ks. Adam Szabunia – wikary i proboszcz widzki 1940-1941 r.”

  1. Byłem na pogrzebie kś, Szabuni, spoczywa w Olsztynie na ul, Poprzecznej. Mimo upływu lat pamiętam z pożegnania piękne słowa pana Krauze „niech te drzewa szumiące przypominają ci ziemię wileńską o której polskość razem walczyliśmy”

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s